"Škola života začíná u nás"

"Škola života začíná u nás"

"Škola života začíná u nás"

"Škola života začíná u nás"

"Škola života začíná u nás"

"Škola života začíná u nás"

Napsali o nás "Speciální škola se rozšíří...."

20. září 2022

V sobotu 17. září 2022 v nezávislých novinách deníku PRÁVO ročník 32/218 vyšel článek o naší škole, o plánované rekonstrukci a o chybějících financích, o situaci ve speciálním školství s titulkem "Speciální škola se rozšíří, stále však shání peníze"

Napsali o nás "Speciální škola se rozšíří...."
20. září 2022 - Napsali o nás "Speciální škola se rozšíří...."

Příležitostí, jak poskytnout vzdělání dětem se speciálními potřebami, je stále málo i v Praze. Dobře si to uvědomují ve speciální škole pro děti s autismem, kterou provozuje evangelická diakonie v ulici V Zápolí v pražské Michli. Právě zahájili rekonstrukci budovy.

Základní škola V Zápolí navazuje na mateřskou školu, ale jsou ve špatném stavu. „Dostali jsme se do situace, kdy bez zásadní rekonstrukce nebudeme moci dále fungovat. Jednoduše nám hrozí, že nám škola spadne na hlavu. K tomu všemu je v Praze zásadní nedostatek míst pro děti s těžkým postižením. Díky rekonstrukci školu nejen opravíme, ale zároveň navýšíme její kapacitu až o 40 nových míst,“ uvedl ředitel školy Milan Černý.

Škola funguje asi 28 let a vzdělává ročně asi 50 dětí, třídy pro speciální výuku jsou malé, do osmi žáků. Přijímají se zde i žáci, které jinde odmítnou kvůli příliš náročné péči. Potvrdila to maminka jedné z žaček Dana Šalamounová.

„Za naši školu dám ruku do ohně. Moje dcera Evička za dobu, kdy školu navštěvuje, udělala ohromné pokroky. Začala pít normálně ze skleničky, zlepšila se v mluvení. A když jí druzí nerozumějí, poradí si,“ popsala maminka.

Na opravu školy sice Praha poskytla pět milionů korun, Státní fond životního prostředí skoro šest milionů a diakonie si vezme úvěr, stále ještě dva miliony korun chybějí. Práce začaly nyní, už ve druhém pololetí se mají žáci vrátit. Podrobnosti lze najít na webu skolapraha.diakonie.cz.

DENÍK PRÁVO ZDE strana 13