"Škola života začíná u nás"

"Škola života začíná u nás"

"Škola života začíná u nás"

"Škola života začíná u nás"

"Škola života začíná u nás"

"Škola života začíná u nás"

Projektový den Materiály kolem nás

3. února 2023

Ve čtvrtek 2. února 2023 se tělocvična ve Stodůlkách proměnila v jednu velkou třídírnu materiálu. Konal se totiž projektový den s názvem Materiály kolem nás. Cílem tohoto dne bylo porozhlédnout se kolem sebe a zjistit, co vše nás obklopuje, z čeho jsou předměty vyrobeny a jaké mají vlastnosti. V jednotlivých koutech jsme měli možnost seznámit se s předměty z papíru, dřeva, skla, plastu, textilu, kovu, přírodnin. Prozkoumali jsme jejich vlastnosti, třídili je do barevných popelnic, ocitli jsme se v kamenictví a dřevotvaru a vyzkoušeli si práci v těchto dílnách.

Projektový den Materiály kolem nás
3. února 2023 - Projektový den Materiály kolem nás

V tělocvičně se sešli nejen popeláři, montéři, popelnice na tříděný odpad a představitelé jednotlivých materiálů, ale trio Kámen–Nůžky-Papír. Po přivítání a zazpívání písničky „Třídíme odpad“ na melodii "Prší, prší" se všichni rozešli na připravená stanoviště.

I když jsme jen malé děti,
umíme už třídit smetí.
Modrá, žlutá, zelená,
víme, co to znamená.

Nedá nám to žádnou práci,
už jsme jako dospěláci.
Papír, plasty, sklenice,
nápojové krabice.

Prší, prší, jen se leje,
popelář se na nás směje.
Rychle z auta vyleze,
odpadky nám vyveze.

Kamenictví  - ve třídě A s Hankou, Alčou a Verčou žáci vyráběli ozdobné kamínky. Na bílé oblázky malovali fixou nebo temperou barevné obrázky, využili k tomu svoji vlastní fantazii a výtvarné umění.

Textilní dílna – ve třídě C s Martinou, Táňou a Yvette žáci nejen odpočívali, ale vytvářeli společnou koláž – auto z barevných látek, které lepili na čtvrtku.

Dřevotvar – ve třídě D s Katkou, Věrkou a Kájou měly děti možnost vyzkoušet si opravdovou truhlařinu. Vyráběly dřevěné medaile. Nejdříve si ale prohlédly truhlářské nářadí. Ověřily si, jak ostré zuby má pila nebo k čemu slouží rašple. Všechny zaujal smirkový papír, na němž brousily nejenom dřívka, ale i svoje nehty.  Michal zručně ohobloval prkénko opravdovým a velmi ostrým hoblíkem. Nejnáročnější výzvou byla práce s vrtačkou. K dispozici byly dvě starožitné ruční vrtačky, a také jedna moderní – bateriová. Děti se práce zhostily se ctí, žádné se nepořezalo, všechny přežily.

Třídící linka – ve třídě E s Líbou a Karolinou si děti vyzkoušely prakticky slogan „Třídím, třídíš, třídíme“. Barevná víčka třídily do barevných popelnic a lepily obrázky do příslušných kontejnerů – papír, sklo, plast.

Skládka - tou byla tělocvična, kde s Věrou, Olinou a Vojtou děti čekaly na dílničky a volné chvíle vyplňovaly tříděním odpadu, prozkoumáváním vlastností předmětů, zda jsou měkké, tvrdé, sypké, hebké, drsné, hrubé, pevné, tekuté, studené a také ochutnávaly jídlo a dobroty sladké, slané, kyselé.