Spolu - škola pro všechny

Spolu - škola pro všechny

Spolu - škola pro všechny

Spolu - škola pro všechny

Doba ledová

23. ledna 2018

Letošní leden nám ještě nepřinesl mnoho sněhu, ledu ani mrazu, ale žáci ve Stodůlkách si v úterý 23. 1. 2018 projevů zimy užili v rámci projektového dne až, až. Přenesli se totiž do DOBY LEDOVÉ.

Doba ledová
23. ledna 2018 - Doba ledová

Každý z účastníků si dobu ledovou vysvětlil jinak. Někteří přišli vystrojeni do kulichů, bund, rukavic, lyžařského oblečení. Někdo přišel jako lední medvěd, eskymák, ledová královna nebo sněhulák.  Většina se však přenesla do pravěku. Pravěcí lidé oblečeni do kožichů a vybaveni oštěpy lovili mamuty a pak si je na ohni připravovali k obědu. Tělocvična se proměnila v pravěkou jeskyni, kam se všichni uchýlili, aby si na začátek zazpívali společnou vlastní píseň „Doba ledová“, která již v úvodu nastínila, co nás čeká.

 

Padá snížek, přišla zima, je tu doba ledová,
zahřejem se u ohýnku, to je teplo domova.
Domov náš, to jeskyně je, s nástěnnými malbami,
zasněžené louky, pláně, s hvězdným nebem nad námi.

Palčáky si ušijeme, teplé, z kůže medvědí,
na nožky si boty dáme, zima ať nám nevadí.
Do kožíšku zachumlaní, na lov si vyrazíme,
pro veverku cestou taky žaludy nasbíráme.

Tak si žijem v době ledu, na zimu nehledíme,
o sluníčku, moři, tropech, ani v noci nesníme.
Zachumlaní kolem ohně, společně si zpíváme,
o všech krásných barvách zimy, které kolem vnímáme.

Po vyfotografování a nakreslení podobizen na stěny jeskyně se všichni vydali plnit úkoly. Ti co zůstali v jeskyni s Verčou a Líbou, tak si vyzkoušeli lovit mamuty, rozdělat oheň pomocí dvou kamínků, připravit si mamutí maso na ohni, ochutnat pravěké jídlo doby ledové – ledové kaštany, ledovou čokoládu, led. Všichni si odnesli na památku za ulovení mamuta trofej, jeho zuby.

V jeskyni B s Věrou a Olinou měli pralidé za úkol vyrobit Ledový obrázek - nalepit do rámečku obrázek s ledovou tematikou – připomněli si tak barvy zimy.

V jeskyni C s Markétou a Matějem, aby byly ručičky v teple, si všichni vyrobili palčáky na míru. Obkreslili si svoji ruku, palčák vystřihli, pomalovali prstovými barvami a ozdobili vatou.

V jeskyni D s Majdou a Romanou vyráběli eskymáka, také symbol ledu a mrazu. K hlavičce eskymáka přilepili šálku, kterou ještě ozdobili barevnými otisky.

V jeskyni A s Hankou a Alčou vyrobili společný obraz na téma Veverka Scrat, které nalepili vybarvené žaludy.

Po závěrečném setkání a ukončení se všichni už těšili na oběd. Čekalo nás pravěké jídlo – mamutí steak na kopru!

 

Ahoj dobo ledová, těšíme se na jaro!